Az internetes vásárlás mára már teljesen általánossá vált, így hát nem csoda, hogy a magyar lakosság több mint kétharmada fizetett már online az interneten. A kényelem azonban veszélyeket is rejt magában. De vajon mennyire vagyunk biztonságtudatosak a hazai felhasználók az online fizetéseink során?
Szerencsére egy vadiúj felmérés rávilágít arra, hogy az online vásárlók többsége tisztában van az internetes veszélyekkel, de mégis sokan nem tartják be a biztonsági szabályokat. Most ezeket mutatjuk ne nektek!
Jelszavak terén még van hova fejlődni
A jelszóhasználat terén sokan követnek el hibákat. A legtöbben ugyanis évente cserélnek jelszót, ami nem elég gyakori. Sokan ráadásul ugyanazt a jelszót használják több felületen is, ami komoly biztonsági kockázatot jelent. A kutatás szerint az online térben leginkább aktív fiatalokra (18-39 évesek) kimagasló arányban jellemző, hogy nem változtatják a használt jelszavakat (37%), pedig azt gondolhatnánk, hogy ők tudatosabbak ebből a szempontból.
Óvatosságból sosem elég
A fizetési felületek ellenőrzésekor is van még tér Magyarországon a fejlődésre. Bár a legtöbben ellenőrzik az oldalak hitelességét, sokan csak arra hagyatkoznak, hogy ismerős-e számukra az adott weboldal. Pedig – többek közt – nagyon fontos lenne, hogy mindenki tisztában legyen azzal, hogy milyen adatokat kérhetnek el a fizetési felületek, és melyek azok, amelyek gyanúsak lehetnek.
A banktól kapott e-mailek esetében a válaszadók 45%-a szerint az ad leginkább okot a gyanúra, hogy adathalász e-mailről van szó, ha fizetési adatok megadását kéri tőlük a levél. A második leggyanúsabbnak ítélt tartalom pedig az, ha letiltott bankkártyáról tájékoztatják az embereket és a levél linket is tartalmaz, amelyre kattintva fizetési adatokat kérnek (37%).
Mit tehetünk a biztonságunkért?
Kicsit azért megnyugodhatunk, hiszen legtöbben azért védekeznek valamilyen formában az adathalász visszaélésekkel szemben. Ilyenkor a legfontosabb, hogy ne kattintsunk gyanús linkekre, ne töltsünk le idegen programokat, és ne mentsük el a fizetési adatainkat ismeretlen felületeken. Ugyanakkor ajánlott a kétlépcsős azonosítás használata is és az, hogy értesítést állítsunk be magunknak minden tranzakcióinkról. Ha pedig gyanús levelet vagy telefonhívást kapunk, legyünk óvatosak, és vegyük fel a kapcsolatot a bankunkkal!
Ezeket ne feledd!
Az online fizetés kényelmes, de nem szabad elfelejtenünk a biztonsági szabályokat. A jelszavainkra, a fizetési felületekre és az adatainkra mindig figyeljünk oda. Ha óvatosak vagyunk, elkerülhetjük a kellemetlen és sokszor nagy anyagi károkkal járó meglepetéseket.